Informacje
Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia to nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna metoda diagnostyczna wykorzystująca zjawisko pochłaniania, załamania i odbijania fal ultradŸwiękowych w tkankach oraz na granicy tkanek. Metoda ta służy do obrazowania i oceny struktury tkanek. Dzięki wykorzystaniu fal dŸwiękowych o określonych częstotliwościach ultrasonografia nie wykazuje szkodliwego promieniowania, co w medycynie znalazło powszechne zastosowanie przy badaniu ciąży, badaniu serca, naczyń krwionośnych, narządów jamy brzusznej, stawów, oka i innych tkanek. Badanie USG może być wykorzystywane na każdym etapie rozpoznawania chorób, również u pacjentów po ciężkich urazach i wypadkach.Przygotowanie pacjenta do badania USG:

Przed badaniem USG wymagane jest przygotowanie pacjenta. Umożliwia to dokładniejsze i łatwiejsze badanie narządów ponieważ pewną przeszkodą dla fal ultradŸwiękowych jest obecność pokarmu oraz gazu w przewodzie pokarmowym.

Zalecenia:

  • minimum 12-24 godziny przed badaniem nie podawać pokarmu
  • wodę do picia można podawać bez ograniczeń
  • u psów na 24 godziny przed badaniem wskazane jest podanie leku zmniejszającego ilość gazu w przewodzie pokarmowym, zawierającego simetikon – np. Espumisan, Esputicon (lek dostępny w aptekach bez recepty). Preparat należy podać 2 do 4 razy w ciągu doby, w dawce około 40mg na 10 kg masy ciała zwierzęcia. Uwaga – nie podawać leku psom z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu.
  • na ok 2 godziny przed badaniem zaleca się aby zwierzę nie oddało moczu

Nie jest konieczne stosowanie powyższych zaleceń jeśli pacjent choruje na cukrzycę, przyjmuje leki wymagające regularnego podawania pokarmu lub istnieją przeciwwskazania do stosowania ograniczeń pokarmowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zastosowania powyższych zaleceń proszę skontaktować się z lekarzem weterynarii.Przebieg badania:

Badanie USG polega na przyłożeniu do powierzchni ciała głowicy. Zakres stosowanych ultradŸwięków jest niesłyszalny dla ludzi i zwierząt. W niektórych przypadkach konieczne będzie miejscowe wygolenie sierści zwierzęcia. Na badaną okolicę nakłada się bezbarwny i bezwonny żel wodny, który jest nietoksyczny i nie powoduje podrażnienia skóry. Badanie USG przeprowadza się w różnych ułożeniach w zależności od badanych narządów, czasem wymagane jest ułożenie pacjenta na boku, na grzbiecie lub w pozycji stojącej.

W przypadku psów wymagane jest posiadanie kagańca.

Jeśli zwierzę reaguje silnym stresem lub agresją na wszelkie próby badania to zaleca się podanie środków znieczulających. Wymaga to wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem weterynarii.